Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısını Kim Seçer

Yargıtay cumhuriyet başsavcısı ve Yargıtay cumhuriyet başsavcıvekili, Yargıtay Büyük Genel Kurulunun kendi üyeleri arasından gizli oyla belirleyeceği beşer aday arasından yönünden 4 sene için seçilir. Süresi bitenler yineleme seçilebilir. Yargıtay Başkanını Ve Üyelerini Kim Seçer? Televizyonlarda, gazete dergilerde Yargıtay ve Yargıtay üyeleri sözcüklerine rast gelmek mümkün olabilir. Sosyal medya tüketiminin yaygınlaşması ile birlikte şayet farklı sosyal mecralarda Yargıtay, Yargıtay başkanı ve Yargıtay üyeleri sözcüklerine rast gelmek olanaklıdır. Elbette Yargıtay ile ilgili pekçok mevzu dahi merak hususu olmaktadır. İşte sizler için Yargıtay ile ilgili dikkatle okuyacağınız faydalı verileri içeren verileri hazırladık. Yargıtay ve ? İşte, merak edilen bütün detaylar.

Anayasal bir kurum olup yüksek mahkemedir.
Yargıtay’a üye lider seçimi de yasalarla düzenlenmiştir.
Yargıtay Başkanını ve Üyelerini Kim Seçer?
Yargıtay, Anayasa dahi düzenlenmiş ve Yargıtay Kanunu ile de vazife ve yetkileri belli olan 4 yüksek mahkemeden birisidir.

Yargıtay’ın kuruluşu epey eskidir.
153 sene evvela kurulmuştur.
Yargıtay’ın kuruluş tarihi 06.03.1868’dir.
Günümüzde Ankara’ dahi bulunan Yargıtay’ın kanununda farklılık yapılarak 32 olan daire adedi 38 ve 250 olan üye adedi 387’ye çıkarılmıştır. 2016 senesinde yapılan farklılık ile birlikte bugün Yargıtay’ın daire adedi 44 olup Yargıtay üye adedi şayet 310′ dur. Yargıtay Hukuk ve Ceza Dairelerinden meydana gelir. Hukuk Dairelerinin üzerinde Hukuk Daireleri Genel Kurulu bulunmaktadır. Ceza Dairelerinin üzerinde de Ceza Daireleri Genel Kurulu bulunmaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir