Tuncelinin Neyi Meşhur


Tunceli’nin Neyi Meşhur?
Bingöl, Elazığ ve Erzincan illeri ile komşu olan , Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde Yukarı Fırat Bölümünde bulunmaktadır. Çoğunluk dağlık bir mıntıka olan Tunceli’de ovalar ve vadiler ve türlü akarsular ile çevrilidir. Eski dönemlerden beri yerleşim yeri olarak sarfedilen Tunceli de uygulanan kazılarda Kalkolitik Çağ döneminden yerleşim yeri kalıntıları bulunmuştur. Hititler, Urartular, Medler, Persler, Büyük İskender, Makedonyalılar ve Romalılar gibi devletlerin yaşadığı Tunceli’nin neyi ünlü?

Tunceli’den Ne Alınır?
Tunceli Görülecek Yerler. Bağın Kaplıcası: Pek çok hastalığa iyi geldiği bilindik Bağın Kaplıcası Mazgirt ilçesinde bulunmaktadır. Kaplıca suyu; sülfat, klorür ve sodyum gibi türlü maddeleri barındırmaktadır. Üç katlı odalardan meydana gelen deliklerin arasından sular dahi aktığı için su gereksinimi dahi karşılanmaktadır. Munzur Vadisi Milli Parkı: 1971 senesinde ulusal park duyuru edilen bu yerde pekçok endemik bitki türü, türlü hayvanlar bulunmaktadır. Doğa gezisi uygulamak isteyenler için Tunceli’de ilk görülmesi gereken yerler arasındadır. Kepir Yaylası: Kamp uygulamak için epey uygun lokasyonlardan biri olan Kepir Yaylası senenin her mevsimi farklı bir güzelliğe sahiptir. İçinde akan gölleri, dereleri ve yemyeşil görüntüsüyle Tunceli’nin en hoş yerlerinden biri. Rabat Vadisi: İçinde bulunan şelalesi ve tarihi köprüleriyle bilindik Rabat Vadisi dağcılık gerçekleştirmekten hoşlanan bireylerin uğrak yerlerinden bir tanesidir. Munzur Çayı: Zengin bitki örtüsü, yamaçlarındaki kaya oluşumları, kanyonları ve şelaleleriyle benzersiz manzaraya sahip olan bu yer Türkiye’nin en uzun rafting bölgelerinden biri bunun yanı sıra.

Tunceli Meşhur Yemekler Şir: Tunceli ilinin lokal yemeklerinden biri olan Şir, rulo şekline getirilen ve kızartılan hamurlardan uygulanmaktadır. Yanında yoğurt ve tereyağı ile servis edilir. 12 İmam Çorbası: Muharrem ayında sık sık uygulanan bu çorba hem leziz üstelik epey sağlıklıdır. Mumbar Dolması: Koyun bağırsağından uygulanan dolma hem etli üstelik etsiz şekilde uygulanmaktadır. Özel baharatlarla lezzetlendirilen dolma kentte sık sık tüketilmektedir. Gulik : Gulik otu ile uygulanan bu yemek çiriş ismiyle de bilinmektedir. Nisan ve Mayıs aylarında yetişen bu ot toplanır evvela haşlanır sonra kavrulur. İster yalın iste soğanlı kavrulan yemek yoğurtla servis edilmektedir. Dut Tatlısı: Tunceli’de yetişen kara dutlar, irmik ve süt kullanılarak uygulanan bu tatlı çilek gibi türlü meyvelerle servis edilmektedir. Şavak Tulum Peyniri: Aslen üretim yeri Tuncel olan ve Şavak aşiretinin ismi ile anılan tulum peyniri, Erzincan’dahi ticareti daha çok ön plana çıktığından ötürü Erzincan tulum peyniri biçiminde de bilinmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir