Tekirdağın Neyi Meşhur

Tekirdağ’ın neyi ünlü?
Tekirdağ’ın ünlü olan yemekleri ve içecekleri nedir? Ülkemizde bulunan şehirlerin tek tek ünlü olan yiyecekleri, içecekleri ve yemekleri mevcuttur. Şehirlerimizden birisi olan Tekirdağ’ın nesi ünlü, neyi ünlü? Tekirdağ’ın en ünlü yemekleri, Tekirdağ’ın en ünlü yerleri, turistik bölgesi! Ülkemizde bütün illerin kendilerine hususi ünlü yemekleri ve içecekleri vardır. Bazı illerin az ünlü yiyeceği yahut yeri olurken birtakım illerimizin şayet çok çok şeyi meşhurdur. Peki Tekirdağ’ın neyi meşhurdur, Tekirdağ’ın nesi ünlü? Ayrıca bu ünlü yiyecekler ve içecekler yalnızca o şehre ilişkin değildir, o bölgenin de ünlü yemekleridir. Tekirdağ’da gezilecek yerler Tarihi çok çok eskilere dayanan Tekirdağ, Türkiye’de fazlaca medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapan kentlerden birisi. Bundan ötürü pekçok değişik lezzeti ve gezilebilecek kültürel zenginlikleri barındıran Tekirdağ’ın neyi ünlü?

Marmara Bölgesinin tarihiyle ve dokusuyla en hoş şehirlerinden birisi olan Tekirdağ, yıllardan beri pekçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeple de içinde pekçok değişik lezzeti ve kültürü barındıran Tekirdağ, ‘nin en kalabalık 23. kenti konumunda. Tekirdağ Köftesi Türkiye’de aşağı yukarı her şehrin ünlü bir köftesi vardır. Ancak bunların pekçoğu ününü kent dışına duyuramamış olurlar. Tekirdağ Köftesi şayet tam tersiyle ismini bütün Türkiye’ye duyuran lezzetlerden birisi. Acı sos ile servis edilen Tekirdağ Köftesini tatmadan geçmeyiniz. Bulama Tekirdağ mutfağının eziyetli tatlarından biri olan Bulama, üzüm pekmezinin çöven otuyla karıştırıldıktan sonra helva kıvamına getirilene kadar pişirilmesiyle hazırlanmaktadır. Pireşe Tekirdağ’a hususi olan bu tat, Tekirdağ sınırları dışında pek bilinmiyor desek hatalı olmaz. Pireşe, unu ile hazırlanan bir ekmek çeşididir.

İğdebağlar Rumların, Arapların ve derhal sonrasında Türklerin yaşadığı İğdebağlar köyü, en nitelikli iğde ağaçları ve bağlara sahip olması sebebiyle bu ismi almıştır. Hoşköy Şarköy’e 17 kilometre uzaklıkta bulunan Hoşköy, dondurması, denizi ve tarihi yapıları ile turistik bir yerdir. Namık Kemal Evi Osmanlı devresi şairlerinden Namık Kemal’in anısının yaşatıldığı bu ev, 19. çağ Osmanlı mimarisinin tarzını yansıtan üç katlıdır ve 1992 senesinde esası atılmıştır. Tam olarak bir sene sonra şayet hizmete giren ve müze olarak vazife yapan yapı ağaçtan yapılı olup, 6 odadan oluşmaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir