Salatalığın Yüzde Kaçı Sudur?

Su içeriği yüksek 8 yaz besini Suya gereksinimimiz terlemeyle beraber yazın daha dahi artar. Yazın sıcaklara karşı serinletecek yiyecekler bitirmek isteriz. Su içerken bir yandan sizi susuzluğunuzu giderecek bu gıdaları tüketebilirsiniz. Yazın su gibi olan bu gıdalarla serinleyin Yazın bilhassa kavurucu sıcaklarda serinletici gıdalar bitirmek istersiniz. Sıcak havalarda likit bitirmek mühim fakat ne tür likit tükettiğinize dikkat edin. Zira tüketilen pekçok meşrubat diüretik özelliğe sahip olup vücuttan likit kaybına niçin olur. Ancak havalar ısındıkça vücuttan terleme ile kaybettiğiniz likit artar. Normal şartlarda günlük likit gereksiniminiz kg başına 30-35 ml’dir. Bu sebeple yaz aylarında günlük tüketmeniz gereken su miktarı normalin de üstüne menfaat. Yazın suyla beraber susuzluğunuzu gidermenize yardımcı olabilecek gıdalar ve özellikleri…

Salatalığın nerdeyse tamamı su Yazın sembol besinlerinden salatalığın yüzde 96’sı sudan meydana gelir. Yüksek oranda C vitamini içermesi ile cilde de sıhhat verir. Salatalığı dilimleyerek yahut yoğurt ile cacık biçiminde yemeklerin beraberinde tüketebilirsiniz. Salatalığı dilimleyerek suyunuza dahi ekleyebilirsiniz. Yoğurtlu kabak serinletir Vitamin, mineral ve lif içeriği yüksek olan kabak, yüzde 95 su oranıyla susuzluğunuzu giderecek en iyi gıdalar arasında yer alır. Bu biberlerle renkli salatalar yapabilirsiniz. Rengarenk öğün Sarı, al ve yeşil renklerdeki biber yüzde 93-94 likit oranıyla en çok likit desteği gerçekleştiren gıdalar arasında yer alır. Domatesi mevsiminde ziyadesiyle tüketin Hem yemeklerde hem salatalarda üstelik söğüş yaptığınızda vazgeçilmeziniz olan domatesin yüzde 95 sudan oluştuğunu biliyor muydunuz? Aynı vakitte içeriğindeki lutein ve zeaksantin yardımıyla güneşin zararlı ışınlarına karşı cilt üstünde koruyucu tesire sahip. Cildinizde meydana gelebilecek lekelere karşı dahi korur. Yazın serinletici etkisiyle de bitirmek isteyeceğiniz gıdaların arasında yer alır.

Zira yüzde 85-88 su olan yoğurt, sıcak havalarda vücudunuzun terleme ile kaybettiği sıvıyı yerine koymanıza dayanak olur. Sulu fakat şeker konusuna dikkat! Yaz gelince aklımıza ilk gelen meyvelerden biri olan karpuz yüzde 94 su içeriği ile susuzluğunuzu gidermeye yardımcı gıdalardan biri. Ancak su içeriği kadar şeker yükü de çok olan karpuzu tüketeceğiniz miktara dikkat edin. Özellikle diyabeti olanlar 2 ince üçgen dilimden çoğunu tüketmemeli. Hem sulu hem vitaminli Marulun yüzde 96 su içerir. Su deposu olması sayılmazsa, yazın çok güneşe maruz kaldığınızda meydana gelebilecek vitamin kaybını dahi gidermeye yardımcı bir gıda.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir