Patlıcan Buzluğa Nasıl Koyulur

Hem sıhhat yönünden faydaları, üstelik lezzetiyle sofralarımızdan noksan olmayan patlıcan, gerçekte yaz sebzesidir. Kış aylarında tezgahlarda daha düşük görülse de, mutfağımızdan 4 mevsim noksan etmemeye kararlıyız. Yaz aylarında taze taze alacağınız patlıcanları elverişli yollarla koruma ederek dilediğiniz vakit yemek yapımında kullanabilmeniz muhtemel. Peki, patlıcan nasıl saklanır? İşte patlıcan gizleme yöntemleri: Uzun zaman elektrik kesintisi olmaz yahut buzluğunuz bozulmazsa, patlıcanları 1 yıla kadar buzlukta koruma edebilirsiniz. Buzlukta ne kadar süredir durduklarını kavramak için, üstüne mutlaka tarih etiketi yapıştırın. Buzluktan bir kere çıkartıp çözündürdüğünüz patlıcanları, yineleme buzluğa atmayın. Şunlara dahi göz atın;
Lezzet’ten devamlı haberli olmak istiyorsanız elektronik posta adresinizi girerek kaydolun!

Mis gibi karnıyarığı, patlıcanla mana kazanan padişah beğendiyi, islim kebabını, oturtmayı düşensenize örneğin… Ama gelin görün ki mis gibi patlıcanlar dahi sadece yaz aylarında bizlerle olabiliyor, sonrasında dönemleri geçiyor, tezgahlarda onları göremez oluyoruz. Kabul, bundan sonra dört mevsim aşağı yukarı her sebzeyi keşfetmek muhtemel fakat onları mevsiminde, en taze halleriyle bitirmek gibi olmuyor hiçbiri. Tam dahi bunun için size nefis bir önerimiz var. Mevsimi geçmeden, hala bulabiliyorken taptaze patlıcanlarımızı alalım, onları dört mevsim yiyebileceğimiz gibi, olabilecek en sıhhatli şekilde saklayalım. Buyursunlar, patlıcan buzlukta nasıl saklanır adım adım anlatalım! İlk adım olarak patlıcanları adamakıllı temizleyin, gerçekleştireceğiniz yemeklere elverişli olarak doğrayın ve bir süre tuzlu suda bekletin İlk iş mutlaka patlıcanları adamakıllı temizlemek.

Temizleme işleminin sonrasında şayet onları sene boyu nasıl değerlendireceğinize karar vermek. Eğer karnıyarık yahut imambayıldı yapacaksanız soyduktan sonra tüm durumda bırakmalısınız, şayet musakka, şakşuka gibi daha küçük durumlarda değerlendirecekseniz ona göre doğramalı, islim kebabı yapacaksanız uzun şeritler durumunda kesmelisiniz. “Ben sene içerisinde hepsinden mutlaka yaparım” derseniz ziyadesiyle patlıcan alıp her bir tekniği adım adım programınız yeterli olacaktır. Kızartarak gizlemek için kuruyan patlıcanları her vakitte gibi kızartıp çok yağlarını süzdürün ve poşetleyin Tuzlu suda bir süre beklettiğiniz patlıcanlar acısını saldıktan sonra onları adamakıllı kurulayın.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir