Okyanusların Yüzde Kaçı Keşfedildi


Oysa okyanus tabanı ile ilgili uzaydan, Ay’dan ve Mars’tan daha düşük şey biliyoruz. Deniz dibindeki esrarengiz seslerden dev mürekkepbalıklarına kadar esrarengiz okyanus dünyasının 7 yanıtsız sorusu nedir? Okyanus alemine seyahat Biz insanlar coğrafi keşiflere çıktık, göklere ve . Hatta aşağı yukarı 11 km ile Dünya’nın en derin yeri olan Mariana Çukuru’na dalarak bilimin bayrağını derhal her yere taşıdık. Ancak, gezegenimizin okyanuslar ile ilgili gökteki daha düşük şey biliyoruz. Deniz tabanında o kadar açmış ve internet için kıtalar arasında binlerce km’lik sualtı kablosu döşemiş olmamıza rağmen, okyanuslar ile ilgili niçin bu kadar az şey bildiğimiz büyük bir merak hususu ve bundan sonra bu merakı tatmin etmenin vakti geldi. Öyleyse olan suyun derinliklerine dair yanıtını bilmediğimiz 7 enteresan soruyu görelim ve okyanus tabanının haritasını çıkararak denizin dibinde yaşam sürdüren göz atalım. Son hudut sema derler fakat asıl keşfedilmemiş uzay Dünya okyanuslarıdır. Nitekim ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin (NOAA) raporuna göre okyanus tabanının yüzde 95’ini şimdilik keşfetmemiş bulunuyoruz.

Öyle ki ’ın yüzeyini dahi okyanuslardan daha iyi biliyoruz. Okyanuslar için yerçekimi testi 2014 senesinde, ilim insanları Dünya yörüngesindeki uyduları kullanarak okyanusların en aktüel ve ayrıntılı haritasını çıkardılar. Örneğin, bir su altı dağ zinciri üstündeki deniz yüzeyi, ortalama deniz seviyesinden az alçak yahut yüksek olabiliyor. Deniz yüzeyindeki bu tarz çukur ve yükseltiler daimi olduğu için standart okyanus dalgaları ve akıntılardan ayırt edilebiliyor. Okyanusları yeni tanıyoruz Her ne kadar radarları kullanarak dolaylı yoldan okyanus haritaları çıkarsak dahi bu haritalar çok düşük çözünürlüklü oluyor ki harita üzerindeki her piksel, gerçekte 5 kilometrekarelik bir alana karşılık geliyor.

Öte yandan Mars, ve üstelik kalın bulutlarla kaplı olan yüzeyini 100 metrekarelik çözünürlükte taramış bulunuyoruz. Özetle küresel okyanus haritasını çıkarmış olmamıza rağmen, okyanusların yalnızca yüzde 95’ini ademoğlu gözüyle görmüş bulunuyoruz ve suya dalarak deniz altı maden haritasını çıkarmak yahut keşfetmek istiyorsak bize daha ayrıntılı bir harita gerekiyor. Denizlerin dibinde bunun yanı sıra yaşıyor. 2015 senesinde, jeologlar Japonya açıklarına gidip deniz dibinde 2,5 km derinlikte bir sondaj kuyusu açtılar ve o derinlikte yerkabuğunda yaşam sürdüren bakteriler buldular. Evet, okyanus tabanının altında ; fakat kalın tortulların içerisinde santimetreküpte 10 ila 10 bin mikroorganizma yaşadığını bulduk. Okyanus tabanının 2,5 km altındaki yüksek basınç ve sıcaklığa rağmen, birtakım mikroplar kayaların içerisinde kendisine yer edinmiş bulunmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir