Nişan Kurdelesini Kim Keser

Evde Nişan Yaparken İşinize Yarayacak 10 İpucu Son vakitlerde söz ve nişanların sık sık gelinin evinde ve aile arasında yapıldığını görüyoruz. Böylece daha içten bir ortam dahi yaratılabiliyor. Tabii nişan evde yapılacak olsa dahi pekçok detayı düşünmeniz gerekiyor ve biz bu noktada size yardımcı olmak için varız :). Nişana Kaç Kişi Davet Edilmeli Nişana kaç şahıs çağrı etmeniz gerektiği hususu ile ilgili mühim olan evinizin büyüklüğü. Evde söz yahut nişan yapacakların en merak ettiği 10 soruyu aşağıda cevaplıyoruz. Evinize sığabilecek şahıs sayısından çok daha çok şahıs çağrı ederseniz, hem davetliler üstelik siz rahat hareket edemezsiniz ve günün stresi daha dahi çok artar. Bu sebeple evinize göre mantıklı sayıda bireyi çağırmaya itina göstermelisiniz. Nişana hem kız üstelik erkek tarafı katılacağı için evde uygulanan nişanların davetli adedi çoğunlukla 20-40 şahıs arasında değişmekte. Herkesin oturabileceği bir yer keşfetmek zorsa olsa dahi organizasyon şirketinden sandalye ve koltuk yardımı alabileceğinizi unutmamalısınız.

Ayrıca evde nişan sonrasında diğer bir mekanda tebrik yaparak eve çağıramadığınız yakınlarınızı dahi mesut edebilirsiniz :). Nişana Kimler Davet Edilmeli? Evde gerçekleştireceğiniz nişana kimleri çağrı etmeniz hususu dahi ağırlayabileceğiniz şahıs sayısına göre farklılık gösterecektir. İlk olarak mutlaka ana, babalar, kardeşler ve kardeşlerin ailesi nişanda bulunmalıdır. Daha sonra aile büyüklerini de çağrı edebilirsiniz. Nişanınızda size yardımcı olacak yakın arkadaşları dahi unutmamak lazım. Eve sığabilecek şahıs sayısına göre arkadaşlarınızın sayısında farklılık yapabilirsiniz. Nişanda Geleneklerin Sıralaması Nasıl Olmalı? Nişanda dahi Türk geleneklerinin yeri büyük :). Bu anane arasında en bilinenleri kız talep merasimi, nişan yüzüklerinin takılması, Türk kahvesi ikramı ve nişan pastasının kesilmesi. Peki bu gelenekleri yerine getirirken sıralama nasıl olmalı? Eve gelecek davetlilerin gelmesi bitirildiğinde gelin adayı ilk olarak herkese Türk kahvesi yapar. Damada tuzlu kahve de bu aşamada yapılır :). Kahveler sunma edildikten ve muhabbet edildikten sonra erkek tarafı, kız yönünden kızı talep konuşmasını yapar.

Kız talep merasimi gerçekleştikten sonra nişan yüzükleri takılır ve kurdele kesilir. Ardından katılımcılara yemekler ve içecekler sunma edilir. En en son şayet nişan pastası çift yönünden kesilir. Nişan Tepsisini Kim Tutar? Evde uygulanan nişanlarda bir söz tepsisi yer alır ve bu tepsi çoğunlukla gümüş tercih edilir. Tepsinin üzeri süslenerek, üstüne kurdeleyle bağlanmış yüzükler ve makas konulur. Nişan tepsisini genellikte kız tarafı tutar. Geleneklere göre tutan bireyin bekar olması gereklidir. Bunun nedeni de nişan tepsisini tutana talih getirmesi :). Genellikle gelinin kız kardeşinin tutması tercih edilmektedir. Ancak yakın kız arkadaşınıza, nedimelerinizden birine de nişan tepsisini tutmasını rica edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir