Manisanın Neyi Meşhur

Manisa’nın Neyi Meşhur? En Meşhur Manisa Yemekleri Ve Yöresel Lezzetleri Nelerdir? Türkiye’de de değişik değişik şehirlerin birbirlerinden değişik olan kendilerine saf meşhur ögeleri bulunmaktadır. En meşhur Manisa yemekleri ve lokal lezzetleri nelerdir? Manisa’da ne yenir? Ege bölgesinde bulunan ili Ege bölgesinde tam ortada kalmış olan bir ildir. Manisa ili bölgedeki ikinci olarak büyük olan ticaret merkezi olan ildir. Manisa ili mesir macunu, sultaniye üzümü, Tarzan’ı ile meşhur olan bir şehirdir bunun yanı sıra “Şehzadeler Şehri” olarak adlandırılan şehirdir. Ege bölgesinde bulunan bir vilayet olan Manisa ili İzmir’e yakın olduğundan ötürü tercih edilen ve kıyaslayarak sessiz ve durgun olan bir ildir.

Osmanlı Devletindeki 16 adet çelebi Manisa’da bayrak beyi olarak vazife yapmıştır. Bu sebeple Manisa ili Şehzadeler Şehri biçiminde de meşhur olan bir şehirdir. Manisa ili epey verimli olan bir toprakta kurulmuştur. Parayı ilk kere bulmuş ve kulanmış olan Lidyalılarda bu bölümde kullanılmaktadır. Salihli ilçesinde Sardes adlı antika şehirde hayatlarını sürdürmüşlerdir. Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış olan bir şehirdir. Günümüzde Manisa kenti kalabalık ve gerilimden kaçabilmek için görüşme edilen bir şehirdir. Bu sebeple Türkiye’de meşhur olan mesir macunu ve bunun festivali uygulanmaktadır. Kırkağaç Kavunu, Sultan Çayı, Maden Suyu, Akhisar Gazozu, Zeytin, Zeytinyağı, Cilveli Kahve gibi de Manisa ilinde meşhur olan pekçok gıda maddesi bulunmaktadır.

Manisa Kebabı, Alaşehir Kapaması, Nohutlu Mantı, Simit Ekmeği, Odun Köftesi, Kula Güveci, Mantar Tatlısı, Yaprak Sarması, Şevket-i Bostan, Börülce Tarator en meşhur olan besinlerden bir tanesidir. Ekmek Dolması, Kula Şekerli Pidesi, Kabaklı Pide, Höşmerim ve Sinkonta adlı de meşhur olan lokal yemekler bulunmaktadır. Şehzade tatlısı adlı olan meşhur bir lokal lezzette bulunmaktadır ve bu tatlı içindeki şeker yalnızca kuru üzümün kullanılmasıyla uygulanmaktadır. Manisa’ya Yolunuz Düşerse, Durup Denemeniz Gereken 28 Dillere Destan Lezzet
Kendine saf lezzetleriyle varlıklı bir sofrası olan Ege’nin parçası, Şehzadeler kenti ‘nın dillere destan gıda ve içeceklerini sizler için hazırladık.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir