Kütahyanın Neyi Meşhur

Kütahya’nın neyi meşhurdur? Kütahya’nın ünlü şeyleri Kütahya yolculuk listesi / Kütahya’nın nesi ünlü? Kütahya Ege Bölgesi’nde kesinlikle görmeniz gereken bir yolculuk rotası. Tarihiyle, lezzetleriyle ve kültürel zenginlikleriyle Kütahya yolculuk   listesi sizin için Instagram’ın ünlü seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan gezdi gördü ve yazdı… Kütahya yolculuk listesi Aizoni Antik Kenti Kütahya yolculuk listesi için ilk durak Aizoni Antik Kenti. Antik kent Kütahya kent merkezinden 58 kilometre uzaklığında ki  Çavdarhisar ilçesindedir. İlk gördüğüm andan itibaren etkilendiğimi söyleyebilirim. Tarihi yere müze kartınız ile bedava yahut 5 Tl ücret ödeyerek görüşme edebilirsiniz. Antik kent büyük bir alana yaygın. Antik şehrin en büyük özelliği dünyanın ilk ticaret borsasının olması. Tarihi alanın içerisinde ayakta artan Zeus tapınağı şayet hatta de yer yüzünde en dayanıklı artan kalanlardan birisi.

Zeus tapınağın haricinde  ilk borsa yapısı, stat kalıntıları, nekropoller, sütunlu cadde, tünel ve 4 köprüden iki tanesinin epey kötü bir yenileme geçirmesi karşın bölümde ayakta artan mühim yapıtlar. Kütahya mutfağında genellikle buğday mamüller hamur işleri ve süt ürünleri ön plana çıkmaktadır. Bulgur ve tarhana yörede çokça tüketilen yiyecekler arasında gelmektedir. Bununla beraber haşhaşın kullanıldığı börek ve gözlemeler, yöre mutfağına saf sıkıcık ve kızılcık tarhanası çorbası, şibit, küp kebabı ve sini mantısı Kütahya lokal yemeklerinin başında gelmektedir. Listemizde Kütahya mutfağına mahsus yer sunduğumuz daha çok anne yemek, çorba ve tatlılara göz atabilir, bir ileri Kütahya seyahatinizde bu yemekleri nerede yemeniz gerektiğine dair verileri okuyabilirsiniz. Kütahya Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Kütahya Gezilecek Yerler Kütahya Tarihi Yerleri Pratik Bilgiler Kütahya’dan Alınabilecek Yiyecekler: Kütahya mutfağında bakliyat ürünleri hamurlular ve naturel süt ürünlerinden meydana gelen kahvaltılık ve yemeklik yiyecekler bulunmaktadır.

Kütahya’dahi alınabilecek yiyecekler arasında erişte, bulgur, tarhana, pekmez, yöreye mahsus tosunum böreği, kahvaltılık bal, marmelat, fındık ve fıstık ezmesi gibi aniden çok kahvaltılık mamüller temin edebilirsiniz. Özellikle Kütahya’nın Simav yöresine ilişkin fasulye, nohut, mısır, helva, tahin ve pekmez satın alınabilir. Kütahya’nın En Meşhur Tatlısı: Kütahya’nın lokal yemeklerini denerken, yemeklerinizin üstüne yiyebileceğiniz yufka tatlısı ve sütlü incir tatlısı deneyebileceğiniz iki değişik tatlı türüdür. Çoğunlukla evlerde yapılsa dahi, kent merkezinde pekçok restoran ve restoranın menüsünde bulabilmeniz mümkün olabilir. Yine paket olarak satın alabilmek dilerseniz de, kent merkezindeki tatlıcılarda ve pastanelerde daha çok tatlı cinsini bulabilmeniz mümkün olabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir