Ispartanın Neyi Meşhur

Isparta’nın Neyi Meşhur? En Meşhur Isparta Yemekleri Ve Yöresel Lezzetleri Nelerdir? Isparta bunun yanı sıra göller yöresi olarak bilindik yerde bulunmaktadır. Isparta bölgesinde gezilip görülecek çok çok yer bulunmaktadır. ilinin de Türkiye’de bulunan başka şehirlerde de olduğu gibi kendine mahsus olan türlü lokal lezzetleri de bulunmaktadır. Hem et yemekleri, hem yeşillik yemekleri üstelik tatlıları ve gülleri ile kendilerini değişik olan şehirlerden kendini ayırır. Akdeniz bölgesinde bulunan Isparta ili bulunduğu bölgenin şartları ile de varlıklı mutfağa sahiptir. Isparta ili göller yöresinde bulunması ile meşhur olan bir şehirdir. Çok sayıda göle sahiptir. Göller, ulusal parklar, mesire alanları, turistik yerleri, tarihi binaları, mağaraları ile aniden çok gezilecek ve görülecek yeri yer alır. Isparta ili en çok göller yöresi olması ile ve güller diyarında bulunması ile meşhurdur.

Üretilen güller ile gül kokulu tespihler, sabunlar, mumlar, seccadeler, parfümler, gül yağı, gül kolonyası, gül suyu, gül reçeli, gül lokumu gibi aniden çok mahsul üretilip satılmaktadır. Isparta’nın neyi meşhur: Isparta’nın en meşhur yemekleri Isparta’nın nesi meşhur, 450 bine yakın nüfusuyla Akdeniz Bölgesi’nde bulunan Isparta’nın meşhur yemeklerinden evvela en meşhur şeyi gülleridir. Aşağıdaki yazımızda Isparta’nın nesi meşhur, en mühim yemekleri nelerdir anlatmaya çalıştık… Isparta’nın En Meşhur Yemekleri ve Tatlıları Gül Reçeli Gülleri ile meşhur olan bu şehrin mutlaka tadılması gereken yiyeceklerindendir. Güllerden uygulanan Gül Reçeli, aslında lezzetine doyamayacağınız benzersiz bir üründür. Malzemesinin az oluşu ve yapılışının dahi basitliği sebebiyle her evde bulunan bir üründür.

Fırın Kebabı Lavaş ekmeği ile servis edilen ve odun ateşinde pişirilen fırın kebabı, yapılırken kuzu etleri şişlere takılarak hususi bir prosedür ile pişirilir ve yemesi de epey keyiflidir. Tandır Kebabı Yine kentte tadılması gereken yemeklerdendir. Pideyle birlikte servis edilir ve çok ağır olmayan, hafif bir yemektir. Sazan Dolması Şehrin lokal balık yemeklerindendir. Özel sosu ile fırında pişirilen bir yemek türüdür. Diğer balık yemeklerine göre tadı epey farklıdır. Sazanın içine eskiden hazırlanan harç katılır ve dikilir. Yalvaç Güllacı Şehre mahsus bir tatlıdır diyebiliriz. Türkiye genelinde uygulanan güllaçlardan çok farklıdır. Daire şeklinde sarılır ve şehrin meşhur güllerinin suyunun eklenmesiyle hazırlanır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir