Iğdır’ın Neyi Meşhur?

Iğdır'ın Neyi Meşhur

Iğdır’ın neyi ünlü: Iğdır’ın en ünlü yemekleri Iğdır’ın nesi ünlü, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Iğdır şehrimizin çoğunlukla et ve et ürünleri ünlü olan yemekleri bulunmaktadır. Çevre illerinde yemek kültürlerinin çok iyi olması sebebiyle Iğdır’ın mutfak kültürü çok gelişmiştir. Iğdır’ın nesi ünlü, Iğdır’a gittiğimde ne yemeliyim, yemeden dönmemem gereken lezzetler, Iğdır’ın en ünlü ve en hoş yemekleri nelerdir diyorsanız doğru yerdesiniz. Iğdır’ın En Meşhur Yemekleri ve Tatlıları Bozbaş; nohut ve kuzu eti bu yemeğin en mühim 2 malzemesidir. Yemek; maşrapada pişirilir ve bu türlü servis edilir. Değişik ve enteresan gelebilecek bir tadı vardır.
Iğdır’a gider iseniz denemenizi öneririz. Hörre; çorba kıvamına sahiptir. Pratik yapılışı ve malzemelerinin az ve ulaşılabilir olması sebebiyle senenin her günü yapılabilmektedir. Un, margarin ve su ile pişirildikten sonra üstüne tereyağı dökülür ve servise hazırdır. Şehirde çokça tüketilmektedir. Lepeli ekşili pilav; Iğdır’dan başka bir şehirde bu yemeğe denk gelmeniz çok zahmetlidir. Ramazan ayı, bayramlar ve hususi günlerde yoğun olarak yapılmakta ve tüketilmektedir. Yuvarlak olarak değil de patates, baharat ve soğan ile birlikte harcı hazırlanıp uzun bir olacak şekilde bir biçim verilir. Patlıcan reçeli; yapılışı zor bir marmelat türüdür. Iğdır’dahi nerdeyse her evde yapılmakta ve severek tüketilmektedir. Damak tadınız değişik lezzetlere açılmış şayet denemenizi öneririz. Iğdır’ın Diğer Meşhur Yiyecekleri Iğdır’ın en ünlü yemeklIğdır nasıl bir yerdir?
Taraftar değil haberciyiz! Bozbaş Nohut ve kuzu etinin baş oyuncu olduğu Bozbaş, maşrapada pişirilir ve bu türlü servis edilir. Yemenizi tavsiye ederiz. Lepeli Ekşili Pilav Pilav üstü ettir fakat içine koyulan zerdeçal bilindik etli pilavın lezzetini apayrı bir duruma oluşturmaktadır. Katlet Iğdır’ın köftesi diyebileceğimiz Katlet, patates, baharat ve soğan ile birlikte harcı hazırlanıp uzun olacak bir biçim verilir. IĞDIR’DA GEZİLECEK YERLER Şehit Türkler Anıt Müzesi Ermeniler Tarafından Katledilen Şehit Türkler Anıt ve Müzesi yahut eski adıyla Iğdır Soykırım Anıt ve Müzesi, 1915-1920 tarihleri arasında bölümde yaşam sürdüren Ermenilerin Türklere karşı uyguladığı saldırıları sembolize etmektedir ve alakalı belgeler bulundurulmaktadır. Ülkemizde bulunan şehirlerin tek tek ünlü olan yiyecekleri, içecekleri ve yemekleri mevcuttur. Ülkemizde tüm illerin kendilerine hususi ünlü yemekleri ve içecekleri vardır. Iğdır’ın en ünlü yemekleri, Iğdır’ın en ünlü yerleri, turistik bölgesi! Peki Iğdır’a gitme sebebiniz tarihi yerler görmek mi, yoksa yemekleri nin tadına bakmak mı? Bize sorarsanız Iğdır her iki gezi nedeni içerisinde beklentiyi karşılayan bir ilimiz.
Iğdır’dahi Gezilecek Yerler için blog yazımıza göz atabilirsiniz. Ancak bugünkü konumuz leziz Iğdır Meşhur Yemekleri ! Katlet Köfte Hemen derhal her ilimizin ya ilinin veya belli bir ilçesinin adıyla ünlü bir köftesi vardır. (bknz:İnegöl Köfte) Iğdır’ında tabi ki kendisine mahsus bir köftesi var, Katlet yahut Kuru Köfte ! Kıymanın içerisine, soğan, patates ve un eklenip yoğrulur. Zerdeçal ve kimyon ve maydanoz ile lezzetlendirilen köfteler yağda kızartılarak servis ediyorlar. Iğdır Katlet Köfteyi mutlaka denemelisiniz. 2- Bozbaş Iğdır’ın lokal lezzetlerinden biri olan  Bozbaş,  kuzu inciği, kuyruk yağı ve nohut gibi malzemelerle hazırlanan geleneksel bir yemek. Restoranlarda kendi hususi tasında pişirilerek servis edilen bu yemeğin besleyiciliği ve lezzeti zevk topluyor. Iğdır merkezde bulunan lokanta ve lokantalar dahi sipariş verebilirsiniz. 3- Cılvır Kaz ayağı ve pirinçten hazırlanan  cılvır,  Iğdır’ın pek duyulmamış lokal yemeklerinden biri. Kentte ünlü bir tat olan cılvır, üstüne yumurta kırılarak servis ediliyor. 4- Fetir Iğdır mutfağının parmak ısırtan tatlısı  fetir,  kuru maya, şeker, tereyağı, yumurta ve yoğurt gibi malzemelerle hazırlanan tatlı bir çörek. 5- Taş Köfte Iğdır’a gidip de leziz  taş köftenin  tadına bakmadan dönmek olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir